Levandule I. díl : Fialový zázrak

LevanduleLevandule je nejen krásná a honosná rostlina, ale hlavně je velice příjemná, co se týče její vůně. Nejznámější oblastí, kde se pěstují celé louky plné levandulí je francouzská Provence. A skutečně, když tuto oblast navštívíte, nejen že budete míjet fialové louky a v obchůdkách budou prodávat různé předměty s touto tématikou i sušiny levandulí, ale hlavně ji všude ucítíte.

Levandule však nejen, že krásně vypadá a nádherně voní, má navíc ještě mnoho vlastností, proč právě levanduli dávat v bylinkách přednost.

Levandule pochází z oblasti kolem Středomoří, a patří k jedné z nejstarších a nejváženějších ingrediencí v oblasti kosmetiky. Levandule v sušené podobě má využití i dnes, dříve se dávala do šatníků, aby odpuzovala moly, a také krásně provoněla ošacení. Dodnes se přidává nejen do koupelí, parfémů, ale také do vonných olejů. Vůně levandule uvolňuje napětí a pomáhá tělu relaxovat.

Tím, že se přidávala do koupelí v Římě, vznikl její název. Lavare je latinsky koupat se a odtud se vzal název levandule.

V dřívějších dobách levandule ochraňovala statek i jeho obyvatele před vším zlým a zavěšovala se na dveře příbytků. Také se dodnes věří, že levandule ochránila Londýn před morem, což může být skutečnost, protože levandule nevoní hmyzu a blechám, které nemoci přenášely. Také za 1. Světové války se na hojení ran podílel levandulový olej. Navíc je symbolem lásky, a lidé, kteří chtějí být ve svém vztahu stále vášniví, by si měli pod polštář dávat sušenou levanduli, což se dodnes také praktikuje, protože vůně levandule pomáhá usínat.

Výborný pro lidské zdraví je i levandulový čaj. Připraví se snadno, stačí 1-2 lžičky sušených levandulových květů, které se zalijí horkou vodou. Čaj by se měl pít ráno, v poledne a večer. Není však vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti. Působí na lidský organismus podobně, jako sedativum. Výborně působí na spánek, menstruační bolesti a migrény. Také se doporučuje při trávicích potížích, ale také při obyčejném nachlazení.
Inhalování levandulového výluhu je dobré na bolesti hlavy a uvolnění dýchacích cest.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner