Léto: Léčivé bylinky na bodnutí hmyzu

KomárLéto je období slunce, přírody, vody, lesů, ale i hmyzu. Je to právě v létě, kdy člověka nejvíce obdaří svými štípanci různý hmyz. Může jít o komáry, včely, ale také vosy a různé mušky. Existují samozřejmě repelenty, ale ty ne vždy pomohou tak, jak by měly. I přes všechnu opatrnost a ochranu se někdy stane, že nás hmyz přece jen kousne, nebo bodne. Co dělat poté?

Určitě je vhodné ještě před nějakým kousnutím hmyzu se chránit repelenty a to hlavně také proti klíšťatům. Klíšťata jsou skutečně nebezpečná a přenáší různé nemoci. Ať už jde o lymskou boreliózu, kterou přenášejí i komáři, nebo o klíšťovou encefalitidu, která je velice nebezpečná a v lepším případě končí ochrnutím, nebo trvalým poškození některých životně důležitých orgánů. Na lymskou boreliózu neexistuje očkování, zato na encefalitidu ano, a pokud je to možné nechte se naočkovat.

Mezi bylinky, které výborně pomáhají na bodnutí hmyzu, je jitrocel kopinatý. Je to univerzální léčivo na mnoho neduhů. Pomáhá na onemocnění plic a průdušek a také na kožní problémy. Roste skoro na všech loukách, má protáhlé tmavě zelené listy a souběžnou žilnatinu. List rozmělněte mezi prsty a potírejte štípanec listem. Uvidíte, jak vám pomůže.

Aloe vera je také dobrá na štípance. Sice u nás neroste, ale dá se pěstovat. Musí to být ale aloe pravá. Pomáhá na zevní poranění kůže, také uleví od spálenin a bodnutí hmyzem. Poraněné místo potírejte sliznatou dužinou listu, který je odlomený z aloe vera.

Na štípance zabírá i sedmikráska chudobka. Rozmělněte čerstvé lístky na kašičku a zraněné místo jím potírejte.

Dobrá je i třezalka. Natrhejte ji a dejte do olivového oleje. Nechte pár dní odstát a máte třezalkový olej. Tím potírejte štípance a bodnutí, účinně zabírá proti svědění.

Nepřehlédněte, odkazy o bylinkách

SMS Věštba
SMS Výklad / banner