Kontryhel

KontryhelKontryhel je nenápadná rostlinka s dlanitě laločnatými listy a drobnými žlutozelenými květy, která je nejlepším přítelem žen. Pomáhá totiž na mnoho ženských neduhů.

Tato krásná rostlinka má listy pokryté drobným chmýřím a tak se na ní za časného rána utváří zadržené kapky rosy. Roste na vlhkých loukách, svazích, u potoků, na okraji cest a lesů. Nenajdete ji na znečištěných místech. Roste převážně ve vyšších polohách a v horských oblastech. Kvete od května do září. Sklízí se celá lodyha v době květu a v pozdějším období pouze listy. Suší se přirozeným teplem. Chutná ostře a trpce. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, hořčiny, organické kyseliny a další látky.

Účinky kontryhelu jsou stahující, uvolňující křeče, zastavující krvácení, protizánětlivé a močopudné. Příznivě působí při ženských problémech a to zejména při silné menstruaci a po porodním krvácení, při zhoršené funkci vaječníků, při poranění po porodu, při zánětlivých onemocněních vagíny, při ochabnutí podbřišku žen, které mají těžký porod nebo sklon k potratu. Zastavuje také tvorbu mateřského mléka, pomáhá při výtoku, problémech s menstruací, ale také pomáhá k otěhotnění.

Kontryhel také odvodňuje, posiluje srdce a pomáhá při průjmech a kolikách a příznivě ovlivňuje trávení. Pomáhá při epilepsii, laryngitidě, na výplach dutiny ústní, při krvácejících dásních, jako kloktadlo, urychluje hojení ran, ekzémů, vyrážek a vředů. Odstraňuje slabost svalů a pomáhá na jaterní a ledvinové choroby.

Kontryhel je výborným pomocníkem žen. Pomáhá na problémy s menstruací, ale také otěhotnět. Navíc pomáhá i s klimakteriem a na mykózy.

Kontryhelu se lidově říká husí nožka a to pro tvar jeho listů. Pokud chceme kontryhel uchovávat, tak v sušené podobě a v tmavých uzavíratelných nádobách, aby nedošlo ke znehodnocení jeho účinných látek.

Kontryhel je považován za zdroj tzv. fytohormonů. Fytohormony jsou rostlinné hormony, které v lidském těle dokáží nespecificky stimulovat procesy řízené vlastními, tělem produkovanými hormony. Tyto fytohormony se podílejí na blahodárném účinku kontryhelu na zdraví ženy.

Kontryhelový čaj by měly dle některých léčitelů užívat ženy během celého života a to od puberty až po ukončení klimakteria. Kontryhel je jedna z nejpřínosnějších bylin pro zdraví ženy.

Kontryhelový čaj léčí mnohé potíže spojené s menstruačním cyklem ženy. Snižuje bolestivost menstruace a zmírňuje nadměrné krvácení, při dlouhodobém a pravidelném užívání dokáže upravit nepravidelnost menstruačního cyklu.

Kúru s užíváním kontryhelového čaje by měly užívat také ženy, které mají problémy s otěhotněním.

Právě u těhotných žen pomáhá posilovat děložní svalstvo a tlumit křečovité stahy svalstva. I po porodu je kontryhel přínosem pro novopečenou matku. Napomáhá zpětnému zpevnění děložního svalstva a jeho navrácení do původní formy a zastavuje poporodní krvácení.

Také ženy, které trpí kvasinkovými infekcemi, ocení léčivé vlastnosti kontryhelu. Používá se k výplachům pochvy a sedacím koupelím při tzv. bílém výtoku. Tlumí svědění a ničí původce infekce. Doporučuje se během této léčby užívat i vnitřně.

Kontryhel má protizánětlivé účinky a ty se hojně využívají i při občasných a chronických zánětech vaječníků, vnitřně se kontryhel užívá ve formě čaje a to buď sám, nebo v kombinaci s ostatními bylinami.

V období klimakteria zase kontryhel pomáhá a to jako doplněk prevence a léčby nepříjemných průvodních potíží. Tlumí projevy hormonálních výkyvů při přechodu, a působí ve všech zmíněných případech jako je bolestivost menstruace a nadměrné krvácení.

Příznivě také kontryhel působí na psychiku ženy, která je často ovlivněna hormonálními změnami, umírňuje symptomy jako pocení a tzv. návaly, nervozitu, nespavost a úzkost.

Velkou výhodou kontryhele je, že při dlouholetém a pravidelném užívání nejsou známy žádné výrazné vedlejší účinky a všeobecná zdravotní rizika či kontraindikace. I když názory lékařů se různí. Jedni ho v těhotenství a po porodu doporučují, druzí ne.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner