Koledy: Kde se vzaly?

By | 27.08.2020

Koledy] Pomalu ale jistě se blíží ten krásný a příjemný vánoční čas. Už teď na nás koukají Vánoce ze všech výloh obchodů, ale postupně také v domácnostech a to zejména laděním dekorací do tohoto období roku. Za chvíli se bude na vánočních trzích linout víno svařáků a vánočních punčů.

Vánoce jsou oslavou narození Ježíška a i na Vánoce se hraje a zpívá. Koledy zná každý z nás a každý si vybaví chvíle, kdy jako malé dítě zpíval u stromečku s rodinou koledy. Koledy, typické vánoční písně jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc. Ale víte, odkud se vzal tento zvyk?


Slovo koleda pochází z latinského calendae. V překladu toto slovo znamená první den v měsíci. Slovo kalenda původně znamenalo den, kdy pohané oslavovali slunovrat, ale zároveň také první den v měsíci, kdy křesťanští kněží chodili po domácnostech a směňovali křest či požehnání za dary. Z kalendy poté vznikla kolenda a z té potom nám známé slovo koleda. Při obcházení domů se také hojně zpívalo, a proto se těmto písním začalo říkat koleda. Oslavné písně získaly vánoční charakter, a tak se zpívají i dnes.

Koledy měly přinést štěstí a blahobyt do každého stavení. Na koledu se chodilo o Štědrém večeru, na svátek svatého Štěpána, na Nový rok a také o dni svatých Tří králů a na Hromnice.

První česká koleda

U nás se koledovalo celý prosinec i leden. Koledníci si oblékli slavnostní šaty, jezdili na koních a vozech a nosili s sebou figurínu biskupa. Legenda vypráví, že autorem první koledy je František z Assisi žijící na přelomu 12. a 13. století. První písemná dochovaná zmínka o vánočních zpěvech neboli koledách je až z 15. století. Tehdy koledy šířili potulní umělci. Koledy se hrály na trzích, v hostincích a v chalupách. Koledy se hojně hrály v klášterech a v domech bohatých měšťanů. Každá země, která má tradici křesťanských Vánoc má své vlastní koledy.

Z 15. století se také dochovala německá koleda popisující život svatého Josefa. Nejznámější koledou se z této země stala Tichá noc, která každoročně zní u rozsvíceného stromečku. Dnes tato vánoční koleda zní ve více než dvě stě zemích světa, a přitom poprvé zazněla v roce 1818 bez hudebního doprovodu, protože varhany byly rozbité.

U nás byla první koledou Vele, vele, stojí dubec uprostřed dvora, která byla součástí spisu Štědrý večer. Ten sepsal mnich Jan z Holešova a byl to vůbec první spis, který se zabýval vánočními zvyky, obyčeji a koledováním. Ve stejné době také vznikla koleda Narodil se Kristus Pán, kterou o Vánocích také můžeme často slyšet. Další vánoční písně a koledy vznikaly nedlouho poté a staly se tradicí nejenom českých Vánoc. I letos si tedy nezapomeňte pustit nebo zazpívat koledy, které mají tak dlouhou historii.

Přečíst  Med jak jej znáte i neznáte
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..