Kokoška pastuší tobolka

kokoska-pastousi-tobolka.jpgKokoška pastuší tobolka je bylinka, která se u nás všude běžně vyskytuje, a mnozí ji dokonce považují za plevel. Je to však léčivá bylina a to v této kategorii velmi cenná.

Roste u nás všude na lukách, cestách, příkopech, stráních, polích i v zahradě. Stačí, když se někde nahromadí kopeček země a takřka přes noc začne růst tato bylinka.

Kokoška pastuší tobolka je charakteristická svými vroubkovanými listy, které tvoří růžici, jakou má pampeliška. Je vysoká 40 cm a doba květu je od března do listopadu.

Pastuší tobolka je vzácnou bylinkou, která nám může pomoci na řadu zdravotních neduhů. Například čaj z této rostlinky, pokud se pijí denně 2-3 šálky, nám pomáhá na různá krvácení. Například na krvácení z nosu, žaludku i střev a dokonce i při krvácení z dělohy. Také pokud rány krvácí a těžko se dá krvácení zastavit, pomáhá nálev z kokošky. Při silném menstruačním krvácení pomáhá pití 8 až 10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně. Čaj také reguluje periodu v době puberty.

Čaj z kokošky pomáhá ženám i v období klimakteria. V tuto dobu by měla žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky tohoto čaje a potom na tři týdny přestat a znovu v kúře pokračovat. Při hemeroidech se používá nálev z této byliny k výplachu, sedacím koupelím a k umývání.

Také maminky, kterým v době kojení otékají prsa, by měly nad sítem zapařit pastuší tobolku a přikládat mezi ručníky.

Kokoška pomáhá i při krvácení ledvin a to dvěma šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky.

Kokoška pastuší tobolka podobně jako jmelí bílé reguluje krevní oběh a je proto vhodná při vysokém, ale i nízkém tlaku. Opět pomůže ve formě čaje, který se spaří. Čaj z této byliny se pije denně po dvou šálcích do doby, dokud není krevní oběh normální. Tato bylinka pomáhá také při všech onemocněních svalů.

Tato bylinka pomáhá také na atrofii, chřadnutí svalů a končetin. Mimo jiné pomáhá také na zánět prsou a zánět prsních bradavek při kojení, také na krvácení z ledvin, výhřez konečníku a dělohy a na ochablý svěrač konečníku a tříselnou kýlu.

Kokoška se dá i běžně konzumovat k jídlu. Její kořeny můžeme konzumovat samostatně a to i brzy z jara a klidně syrové. Lístky i květenství mají palčivou chuť a přidávají se zejména do salátů z jarních bylin. Hodí se k listům pampelišky, kozlíčku a lebedě.

S dávkováním ale velký pozor, může dojít i k otravě. Nesmí se konzumovat tobolky kokošky ve velkém množství, protože se mohou tvořit krevní sraženiny. Kokoška vyvolává také stahy dělohy, a proto by ji neměly konzumovat těhotné ženy.

Na přípravu čaje postačí jedna vrchovatá lžička zalitá horkou vodou. Čaj necháme krátce louhovat.

Pro sedací koupel je potřeba dvou hrstí kokošky, nejlépe čerstvé. Dáme ji do síta nad hrnec se vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.

Tinkturu je možné vyrobit ze stonků, listů, květů i šešulek, nakrájejte vše nadrobno a volně naplňte až po hrdlo láhve. Vše zalijte až 40% pálenkou, aby bylinky byly ponořené a nechejte stát na sluníčku alespoň čtrnáct dní.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner