Kletba korunovačních klenotů

Svatováclavská korunaMožná při čtení článku dostanete husí kůži, ale mohu říci, že vám Korunovační klenoty neublíží, pokud nebudete ten, který je hrdě nosí.

Svatováclavská koruna - jedna z nejvýznamnějších českých korunovačních klenotů. Je zasvěcena svatému Václavovi. V roce 1346 ji nechal zhotovit Karel IV. pro korunovaci českým králem. Posledním králem, který byl touto korunou korunován byl Ferdinand V. Habsburský. Koruna obsahuje 96 drahokamů, mimo jiné také jedny z největších safírů na světě. Každý zběratel by za ni dal své jmění, jen aby jí měl.

Mnoho velikánů, po ní toužilo, i sám Hitler, po ní pátral. Chtěl mít tu její moc, ale Korunovační klenoty mají své kouzlo. Nejenom krásu největších safírů, ale i svou kletbu. Je vytvořena z dvaadvaceti karátového zlatého plechu. Na vrcholu koruny je kříž, v němž je uložen trn z Kristovy koruny. Jde o penězi nevyčíslitelný předmět, který je dnes spolu s jablkem, žezlem a ostatními částmi klenotů uložen v chrámu svatého Víta v Praze a velmi těžce střežen. Nejvíce se kletba váže ke Koruně svatého Václava. Podle ní každý, kdo nemá být vyvolený a kdo nepovede spravedlivě naši zemi Českou, každý, kdo jí zneuctí tím, že si ji nasadí na hlavu, do roka zemře. Kdo ji zneuctí, má zemřít nepřirozenou smrtí. Stalo se tak v roce 1941, když si ji nasadil R. Heydrich, aby dokázal, že žádná kletba neexistuje. Všichni víme, že jeho život ukončil atentát. K.H. Frank nechal tento klenot zazdít v románských sklepeních Pražského hradu a při svém plánovaném útěku si ji chtěl vyzvednout.

Možná i on si korunu zkusil nasadit na hlavu, protože skončil na šibenici. Ještě než si ji vyzvedl, promluvil, kde ji ukryl. Víte, že od té doby si ji žádný Prezident na hlavu nenasadil? Báli se snad či nejsou vyvolení? Možná také podvědomě pocítili jakousi posvátnou sílu a ochranu. Císař Karel IV. si pro svatováclavskou korunu vyžádal u papeže zvláštní bulu, která korunu speciálně posvěcuje a chrání. Jednoduše řečeno, každý, kdo by s korunou českých králů neoprávněně manipuloval, bude stižen hroznou kletbou.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner