Kiwi

By | 14.05.2020

Kiwi – Čínský angrešt

Kiwi]Už od května začíná nová sezóna plodů kiwi. Je vhodné si ho dopřát alespoň jednou týdně, neboť kiwi je zdrojem vitamínů a zdravých látek. Odkud se kiwi vlastně vzalo?

Uvádí se, že kiwi je svým původem z Číny. Zhruba v polovině 20. století se kiwi rozšířilo přes Japonsko a Nový Zéland až do Evropy, kde se začalo s velkou oblibou pěstovat a také si je zamilovala spousta Evropanů pro jeho výraznou chuť. Od roku 1940 se začalo kiwi pěstovat v Evropě a o pár desítek let později se pěstovalo na velkých hektarech půdy. Kiwi se následně začalo i vyvážet a to začátkem 80. let.

Proč se vlastně kiwi jmenuje kiwi? Je pojmenováno podle jednoho ptáka, kterému se říkalo kivi a žije na Novém Zélandu. Kiwi se pěstuje v Itálii, Japonsku, Americe, Francii a v Chile.

Kiwi je subtropická teplomilná popínavá rostlina. Dokáže snést i mráz a to až do -9°C. Aby však rostlina prospívala, potřebuje dostatek světla. Nejvhodnější je kiwi pěstovat přímo ve skleníku, kde se sází jako vinná réva.

Kiwi má několik názvů jako opičí broskve, čnělkovec, angrešt Číňana, což byl původní název, nebo čínský angrešt či Zespri.

Dnes se dá kiwi sehnat po celý rok bez problému. Kiwi se sklízí tvrdé nedozrálé a skladuje se v chladírnách. Pokud nakupujete kiwi, vybírejte si tvrdší plody, kiwi lehce v pokojové teplotě dozraje a bude sladší, než kdybyste ho hned snědli. Kiwi má specifickou chuť, je to něco mezi angreštem a melounem, ale obvykle bývá kyselejší.

Kiwi – Zdravý zelený plod

Kiwi je zdravé a to hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Pokud si dáte každý den jedno kiwi, splníte tím běžnou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka. Pokud však kiwi přezraje, své obsahy vitamínů ztrácí.

Kromě vitamínu C obsahuje kiwi i vitamíny E, B1, B2 a také karoten. Mezi další látky, které obsahuje, patří minerální látky, jako je draslík, železo, fosfor, hořčík a vápník a také bílkoviny.

Kiwi obsahuje málo kalorií a tak se doporučuje zařazovat do jídelníčku zejména při dietách.

Kiwi má blahodárné účinky na náš organismus, mezi ně patří i posílení imunity, podpora činnosti srdce, nebo látkové výměny. Dokáže zvýšit soustředění, podpořit růst kostí a vyrovnat krevní tlak. Také dokáže stimulovat svalstvo, překonat stres, zlepšit vidění a stimulovat. Podporuje trávení, je výborné proti únavě, pomáhá na paradontózu a je účinné při astmatu. Pomáhá i na plicní tuberkulózu a zpevnit vaziva i cévy. Také může působit jako prevence proti rakovině.

Kiwi může vyvolat alergii, ale jinak je může jíst kdokoli.

Kiwi se v poslední době využívá i v kosmetickém průmyslu, pomáhá i jako léčivá mast na vyrážky, bouličky nebo jizvy. Také je součástí šamponů. Díky kiwi jsou vlasy zdravější a lesklejší. Kiwi také pokožku vyhlazuje a osvěžuje, dokáže odstranit barevné nerovnosti, a proto se přidává do pleťových krémů.

Kiwi je dobré jak čerstvé tak i tepelně upravené. I slupka tohoto plodu je jedlá a kiwi se dá dokonce i sušit.

Je vhodné jako přísada do ovocných salátů, zmrzlinových pohárů, jogurtu i k výrobě marmelády.

Přečíst  Flirtování o prázdninách
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..