Kaštan (jírovec maďal)

By | 21.12.2020

Původem z Asie

Kaštan]Každý si vybaví situaci, kdy jsme jako děti sbíraly kaštany nejen do školy, ale také na vytváření známých zvířátek z kaštanů. Víte, ale že kaštany se dají použít i pro léčebné účinky?

Původ kaštanu, nazývaného také jírovec maďal, sahá až do daleké Malé Asie a na Balkán. Dnes je však tento strom jedním z nejčastějších stromů nejen u nás, ale po celém světě. Jde o opadavý, až třicet metrů vysoký strom, jehož kmen může mít průměr až dva metry. U nás se vysazuje především v parcích a alejích. Jako mladý stromek kaštan roste rychle. Když je tuhá zima, tak slabě omrzá. Kůra je nejdříve hladká, šedohnědá, později se začíná měnit v černošedou borku. Koruna kaštanu je košatá s dlouhými řapíkatými listy, pěti až sedmičetnými. Listy jsou až dvacet centimetrů dlouhé, prostřední list je vždy větší než ostatní. Pupeny kaštanu bývají lepkavé.


Kvést začíná kaštan v květnu. Plodem kaštanu je známá světle zelená tobolka s ostny. Uvnitř plodu jsou většinou 1-3 semena stromu, pro nás známé jako kaštany. Kaštan se ve velké míře užívá jako léčivá droga, ale i jako hodnotné krmivo pro zvířata, či pochoutka pro lidi (zde se jedná o kaštan jedlý).

Pro léčebné účely se používá zejména květ, kůra i loupaný plod stromu. Ve své domovině roste kaštan zejména v horských a údolních lesích a to zejména na půdách výživných, hlubokých a svěžích. Vyžaduje také polostín, ale zároveň světlé místo.

Pro člověka je však celý strom jedovatý, hlavní jedovatou látkou je zde saponin escin.

Pozor na otravu

Při větších dávkách může rostlina působit toxicky. Nesmí se tedy používat vnitřně. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy, jako jsou křeče, ztráta koordinace, průjem, zvracení a ochrnutí. Účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, a proto by jej neměly užívat děti, těhotné ani kojící ženy a lidé s chorobami jater a ledvin.

Pro průmyslovou výrobu se sbírají zejména plody stromu, tedy kaštany, poté květ a kůra. Kaštany se sbírají na podzim a to v plné zralosti. Květ se sbírá v době rozkvětu, tedy v květnu a kůra brzy z jara z mladých větviček. Rostlina obsahuje glykosid, saponiny, flavonoidy, třísloviny, rutin, cukry, pektin a éterické oleje. Květ kaštanu se sbírá za suchého počasí a suší se ve stínu. Posbírané plody kaštanu se ještě uměle dosušují při teplotě šedesát stupňů Celsia. Plody jsou bez vůně a chutnají hořce.

Kaštan má velký účinek na cévní stěny, kde zpevňuje jejich pružnost a působí také protizánětlivě. Dále tlumí otoky a to hlavně u problémů s lymfou. Kaštan se užívá i zevně na křečové žíly, hemeroidy a bércové vředy. Výtažky z kaštanů se objevují i v přírodních přípravcích, které jsou určeny k zevní aplikaci. Výtažky z kaštanu se také objevují ve známé Koňské masti. Mast poté pomáhá k zamezení tvorbě otoků a ke zlepšení stavu celého žilního aparátu.

Kaštan pomůže i na bolesti kloubů a svalů, pokud hodně sportujete a trpíte na otoky kloubů, kaštan by mohl být váš dobrý pomocník.

Přečíst  Zdravý život: Chcete zhubnout? Zkuste bylinky

Pomocník při mnoha zdravotních problémech

Kaštan vám může pomoci i při poruchách prokrvení a cévních mozkových příhodách. Kaštan ovlivňuje zejména pružnost a pevnost cévních stěn. Zlepšuje také průchodnost a odolnost žilních stěn, pomáhá prokrvit končetiny a působí proti zánětům. Je dobrým pomocníkem na povrchní a hluboké záněty žil. Umí také tlumit migrény a zabraňuje tvoření otoků. Pomáhá je také zmírnit.

Kaštan také pomáhá léčit výrony a mírní bolesti kloubů a to jak svalový tak i kloubový revmatismus. Dále kaštan pomáhá léčit i bércové vředy a hemeroidy. Pomáhá při odkašlávání a rozpouští hleny při zánětu horních cest dýchacích. Kaštan je vhodný pomocník i při léčení zánětů močového měchýře a ledvin a navíc podporuje funkci nadledvinek.

U používání kaštanu je důležité dodržovat přesné dávkování a dávat si pozor na předávkování. Kaštan je dobré užívat i ve formě gelu a to na krevní oběh a elasticitu cévních stěn. V masti i gelu je vhodné užívat kaštan k masáži bolestivých a naražených míst.

Pokud máte stojaté zaměstnání, doporučuje se právě gelem s výtažkem z kaštanu potírat a masírovat nohy. Mast užívejte i na křečové žíly. Vždy vmasírujte tolik gelu, které pokožka absorbuje. Extrakt z kaštanu působí blahodárně na žíly a to na zánětlivé i nezánětlivé formy křečových žil.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..