Jaro

Jak se nadopovat energií?

JaroPo dlouhé zimě konečně přišlo dlouho očekávané jaro. A s ním teplé dny, sluníčko a také spousta energie. Jak to ale udělat, abychom místo jarní únavy, zažívali dny plné síly, energie a optimistického myšlení? Stačí dodržovat pár základních pravidel.

Na jaře je obzvlášť důležité po zimě tělu doplnit všechny důležité vitamíny a minerály. K tomu je zapotřebí zařadit do svého jídelníčku ovoce a zeleninu. Navíc zelenina i ovoce obsahují antioxidanty, které chrání buňky proti volným radikálům a také zpomalují stárnutí kůže. V ovoci i zelenině můžeme najít i takové složky, které napomáhají naší psychice. Zkuste třeba banán, který napomáhá tělu vytvářet serotonin, hormon štěstí. Hned se budete cítit lépe. Brokolice je zase vhodná k boji s nervozitou a podrážděností. Kyselinu listovou, pro tělo důležitá látka, která také působí na zklidnění nervů, můžete hledat ve špenátu a listové zelenině.

Do jídelníčku zařaďte i luštěniny a ovesné vločky. Obsahují vitamíny skupiny B a mají tak dobrý vliv na psychické rozpoložení a pomáhají i v boji proti únavě. Ovesné vločky obsahují důležité sacharidy, které dodají tělu potřebnou energii, navíc obsahují i vlákninu, která pomáhá ke správnému trávení. Ovesné vločky se hodí zejména na snídani.

Dobré je dát si čas od času čokoládu, která je lékem na nervy. Dokonce podporuje dobrou náladu. Nejlépe je na tom čokoláda s vysokým obsahem kakaa, které obsahuje i antioxidanty a látky, které vytváří v těle endorfiny. Endorfiny navodí v těle příjemné pocity a také tlumí bolest. Čokoláda má i povzbuzující účinky. Na uklidnění můžete použít i med.

Nezapomínejte na vitamín D

OříškyCo takhle dát si oříšky? Pro lidský organismus jsou nejvhodnější oříšky vlašské a lískové, zařadit můžeme však i jiné druhy. Oříšky jsou zdravé a je vhodné je užívat pravidelně. Takové mandle obsahují mnoho železa a hořčíku a pomáhají nám tak od podrážděnosti a deprese. Para oříšky zase obsahují mnoho selenu, který napomáhá ke zpomalení stárnutí.

K tomu, abychom se na jaře cítili lépe, nám samozřejmě dopomůže i pohyb. A to nejlépe pravidelný. Cvičení nám dodává nejen hormony štěstí a spokojenosti, ale navíc budete mít pocit, že pro sebe něco děláte a po každém cvičení se budete cítit lépe. Pravidelný pohyb zajišťuje i pravidelný spánek.

Na jaře je také vhodné zajistit si dostatečný příjem koenzymu Q10. Tuto látku si vytváří tělo i samo. Pokud má však tělo nedostatek této látky, může dojít k několika onemocněním srdce a také k poklesu výkonnosti a odolnosti organismu. Je tedy dobré si tuto látku do těla i průběžně doplňovat.

S prvním jarním sluncem určitě nezůstávejte sedět doma mezi čtyřmi stěnami. Běžte nachytat vitamín D. Vitamín D se v naší pokožce tvoří působením slunečního záření, tvoří se tedy hlavně na jaře a v létě a přes zimu jej máme nedostatek, ale i tak se tělo snaží čerpat z nahromaděných zásob. Proto chytejte sluníčko. Vitamín D pomáhá ke správné funkci imunitního systému a k udržení činnosti svalů a kostí. Tento vitamín nenajdeme ani v listové zelenině. Doplnit si jej ještě můžete ještě z ryb, ale těch si běžný člověk moc nedopřává.

Jarní detoxikace

JátraCo by to bylo za jarní očišťovací kůru bez očištění těla od škodlivých látek? Právě škodlivé látky mohou být důvodem toho, proč se na jaře cítíme unaveni a bez energie. Abychom se zbavili škodlivých látek, je vhodné posílit játra a jejich činnost. Právě játra nás mohou zbavit škodlivých látek. K posílení jater můžeme vyzkoušet i ostropestřec mariánský. Ten obsahuje látku silymarin a ochraňuje tak játra, napomáhá k detoxikaci těla a k očistě těla. Také se říká, že když je úplněk, je vhodné držet půst, protože se v tento den zbavuje tělo nejvíce škodlivých látek. Když potom měsíc ubývá, lépe se hubne.

Vhodné je také doplňovat pitný režim, vypít alespoň dva litry vody za den.

Na jarní únavu je vhodné užívat i vitamín C, který je obsažen v šípku, kapustě, brokolici, zelí a citrusových plodech. Do jídelníčku je také vhodné zařadit vitamíny skupiny B. Oba tyto vitamíny napomáhají k normálnímu energetickému metabolismu a ke snížení únavy. Stimulují i psychickou činnost a činnost nervové soustavy. Vitamín C také napomáhá k optimální funkci imunitního systému.

Abyste se jarní únavě vyhnuli, je také neméně důležité umět správně odpočívat a relaxovat. Zkuste různé relaxační techniky nebo si zacvičte jógu a uvidíte, že se to na vašem těle ihned projeví. Naslouchejte svému tělu. Pokuste se trávit více času v přírodě. Až tam budete, zkuste se zaposlouchat do zpěvu ptáků a vychutnávat vítr mezi stromy. Nechte se z přírody nabíjet energií. Zkusit můžete i objímání stromů.

Jarní salát z pampelišek

PampeliškyVšude už pučí sedmikrásky, tulipány a brzy také začnou pučet pampelišky. Pampeliška, ač se možná nezdá, je zdrojem vitamínů a nabízí skvělý tip pro detoxikační kůru. Může nám tak pomoci k pročištění těla a dodání elánu.

Pampeliška obsahuje vitamíny A, B, C, D, betakaroteny a také minerální látky, jako je křemík, draslík, vápník a železo. List pampelišky dokonce obsahuje dvakrát více železa než špenát. V jejich mladých listech je obsaženo i velké množství vitamínu C a kyseliny křemičité.

Listy pampelišek nám tedy mohou pomoci při detoxikační kůře. Stačí jíst pravidelně po dobu čtrnácti dnů trochu čerstvě natrhaných lístků pampelišky. Očistíte tím tělo a nastartujete je k další etapě. Také je zásobíte vitamíny, pročistíte trávicí ústrojí, ledviny, játra a můžete si tím zlepšit i vaši pleť.

Už jste někdy zkusili salát z pampelišek? Potřebujete čerstvé listy pampelišky, které se hodí do každého salátu. Listy mají nahořklou chuť a dají se přirovnat k čekance.

Na pampeliškový salát potřebujete brambory, vejce, cibulku a mrkev. Uvařte brambory, poté je smíchejte se spařenými listy pampelišky a přidejte najemno nakrájenou jarní cibulku, nastrouhanou mrkev k tomu a nakonec přidejte na kousky nakrájené vejce. Dochuťte solí, jablečným octem, nebo olivovým olejem. Nakonec můžete salát posypat nastrouhaným balkánským sýrem.

Mladé listy pampelišky tak můžete rozmixovat s jablkem, pomerančem a šťávou z citronu a trochou medu. Nakonec můžete přidat trochu kefíru. Vznikne lahodný nápoj, který nás zásobuje energií.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner