Hrady a zámky, kde straší III. díl: Kostomlaty

Zřícenina hradu KostomlatyKaždý hrad je místem, kde na nás dýchá historie a někdy se na určitých místech můžeme cítit zvláštně. Je to proto, že na těchto místech zůstaly různé energie napříč časem a prostorem. Zejména senzibilové se v těchto místech mohou cítit všelijak. K hradům se vážou i různé pověsti, které opřádají tyto stavby tajemství a jsou pro návštěvníky čím dál více přitažlivé.

Ostatně i samotní kasteláni mají často mnoho strašidelných historek z míst, kde pracují. Často prý slýchávají zvláštní zvuky, nebo vidí světlo, či jsou svědky pohybu různých předmětů a nábytku. Být kastelánem, na to musí mít člověk odvahu.

Dnes se dozvíme něco o hradu Kostomlaty. Tento hrad ve výšce 566 metrů nad mořem můžeme najít u obce Kostomlaty pod Milešovkou. Hrad vyrostl přesně v místě, kde měl stát bájný slovanský hrad Sukoslav. Vznikl kolem roku 1300 a zasloužili se o to páni z Rýzmburku.

K tomuto hradu se váže pověst, kdy roku 1434 dobyl hrad Jakoubek z Vřesové. Ten má na hradě strašit dodnes. Když se odehrávala bitva u Lipan, měl údajně zradit husity a přejít na stranu zlého Zikmunda. Zjevuje se prý jako duch, který má černou skvrnu v podobě kalichu na čele. Do 16. století tak zůstával hrad zcela opuštěný. Je to jen náhoda, nebo opravdu z hradu duch Jakoubka všechny vyhnal?

Obrázek: Zřícenina hradu Kostomlaty

Zřícenina hradu Kostomlaty u Kostomlat pod Milešovkou v Českém středohoří.

Kostenblatt

Mapa: Kostomlaty pod Milešovkou

SMS Věštba
SMS Výklad / banner