Hrady a zámky, kde straší II. díl: Kašperk

Hrad KašperkHrad Kašperk se nachází na Šumavě a jde o hrad, který je u nás nejvýše položený. Vyčnívá z vrcholu 886 metrů nad mořem a jde údajně o nejstrašidelnější hrad u nás.

Pověsti tu vypráví o tajemných lesních přízracích. V okolí hradu se má údajně zjevovat Swiza. Jde o prastarou noční můru, která pochází z dob, kdy sem přišli křesťané. Swiza je pohanská bohyně, která je oděna ve vlčí kůži a na hlavě nosí jelení parohy. Kdo ji potká, musí prokázat patřičnou úctu, jinak zkamení. V okolí hradu brzy ráno můžeme dokonce slyšet i dusot koňských kopyt. Jedná se o černého koně s ohnivou ohlávkou. Podle pověsti dokáže jeho pána osvobodit jen ten člověk, který ohnivou ohlávku vydrží v ruce držet hodinu.

Kašperk nebyl nikdy dobyt a severní věž tohoto hradu nahání hrůzu dodnes. Údajně v této věži rejdili kostlivci. Ve věži byla křesla, stůl a černý závěs. Na mramorové desce byly položeny dvě lidské lebky směrem k sobě. Podle pověsti se v noci z věže ozývalo cinkání sklenic. Kostlivci se zde opíjeli a někdy se dokonce i pohádali, či porvali. Jakmile však padla půlnoc, rozprostřelo se ticho. Lebky ležely na svých místech, jen jejich oči se od sebe odvracely. Z toho až mrazí, nebo ne?

Mapa: Hrad Kašperk

SMS Věštba
SMS Výklad / banner