Hrady a zámky, kde straší I. díl: Helfštýn

HelfštýnZřícenina hradu vévodí okolí Moravské brány a vždy lákala spoustu návštěvníků. Helfštýn, nebo Helfštejn, jak mu místní říkají, pravděpodobně vznikl někdy během 13. století. Založil ho slezský šlechtic Friduš z Linavy.

Helfštýn leží u Lipníka nad Bečvou a jde o hrad, který se pyšní nejdelšími hradebními zdi u nás. Navíc se pyšní i expozicí uměleckého kovářství. Zároveň však tento tajemný hrad provází dvě záhadné pověsti.

Říká se, že na Helfštýně vládl Kuna z Helfštejna, který chtěl provdat dceru Lidmilu. Ta však byla beznadějně zamilovaná do panoše Ganeluna, který pocházel z chudých poměrů. Otec Lidmily se naštval a tohoto panoše vyhnal. Ganelun pak bloudil v bouři a byl tak zoufalý, že se proklel. V tom se mu však zjevil černý kocour a lidským hlasem na něj promluvil. Pravil mu, že mu pomůže, pokud pomoc vymění za prvorozené dítě. Panoš tak souhlasil, vrátil se do panství a svedl souboj s uchazeči o ruku Lidmily. Panoš vyhrál a s Lidmilou se oženil. Narodil se jim syn a panoš na svůj slib kocourovi zapomněl. Avšak když bylo synovi 12 let, kocour si pro něj přišel. Syn byl nalezen mrtvý a tak se oba jeho rodiče také zabili. Hrad Helfštýn byl opuštěn a dodnes tímto hradem prochází duch Ganeluny.

Na Helfštýně ve středověku také vládl zlý Jan Messenpeck. Ten rád využíval práva první noci a tak unášel čerstvé vdané dívky. Jedna z nich byla i Anežka. Jan ji unesl ze svatebního veselí na hrad. Avšak Anežka se bránila, Jana proklela a vrhla se do hlubokého jezírka před hradem. Tu noc celá hladina jezera zezelenala a Anežčin duch strašil Jana každou noc. Anežce se tu říká zelená helfštýnská paní a často prý chodí po hradbách a sklepeních a všude za sebou zanechává stopy na zdi. Když se stopy někdo dotkne, splní se mu tajné přání.

Mapa: Hrad Helfštýn

SMS Věštba
SMS Výklad / banner