Holotropní dýchání přináší fyzické a psychické uvolnění

Holotropní dýcháníŘízené dýchání, hudba a další formy zvukové techniky, kombinace těchto prvků navozuje holotropní dýchání. Jeho cílem je návrat do rovnováhy, uvolňování zablokované tělesné energie. V těle se znovu rozproudí energie, která vrací organismus do rovnováhy. Jádrem je především dýchání, které je hlubší a rychlejší než obvykle. Doprovází plné soustředění, klid mysli, meditace, pozornost obrácená do svého nitra.

LSD v Americe zakázali

Autorem této metody je český psychiatr Stanislav Grof a jeho žena Christina. Oba se intenzivně věnovali lidskému vědomí a jeho stavům, které vyvolávají třeba psychotropní látky, například LSD. V USA ovšem používání LSD zakázali už v 60. letech 20. století, protože jde o příliš rizikovou záležitost. Manželé Grofovi se snažili najít jinou cestu, jak vyvolat tyto stavy bez rizika. Během svého výzkumu objevili tuto metodu založenou na vyvolávání jiných stavů vědomí pomocí intenzivního dýchání či zadržování dechu.

Hudba jako mocná čarodějka

Schopnost docílit jiného stavu vědomí přitom neposkytuje jenom dýchání. Podporuje to i hudba. Pokud vyberete k rituálu vhodnou hudbu, která umocní dynamiku, zároveň usnadní celý proces. Přitom je nezbytné neuvažovat nad terapií, nerozebírat ji, ale plně ji prožívat. Pak může být hudba velkou pomocnicí, která vás dokáže přivést do transu. Hudba je ostatně takovým prostředkem třeba také u různých šamanských rituálů.

Nezapomeňte pracovat s tělem

Dalším prvkem, který tvoří součást holotropního dýchání je práce s tělem. Tato práce usnadňuje celý proces. Někdy totiž dochází ke vzniku napětí v těle, křečím atd., což je dáno tím, že se během holotropního dýchání zesiluje proces prožívání a emocí. Kvalifikovaná práce s tělem v takových okamžicích pomáhá tyto potíže odstranit. Díky tomu dokážete zpracovat problémy a fyzicky i psychicky se uvolnit.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner