Halloween

By | 16.12.2020

Halloween]Máme za sebou jeden z nejstrašidelnějších svátků, Halloween. Není to český svátek ani tradice, ale zároveň to také není svátek, který sem přišel z Ameriky, jak se mylně domníváme.

Původně je totiž Halloween keltským svátkem, který se slaví v USA, Velké Británii, Kanadě, Austrálii a v dalších anglosaských zemích. Každý rok je tento svátek slavený ve stejný den a to 31. října. Den před křesťanskou slavností všech svatých.

Jako hlavními symboly tohoto svátku jsou dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba.


Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows´Eve. Tedy takto se označoval ve staroangličtině předvečer všech svatých. Lidé si v tento den připomínají své zesnulé předky a blízké. První zmínky o tomto svátku najdeme už v roce 1745. Jméno se samozřejmě komolilo a vzniklo z toho výsledné Halloween.

Historie Halloweenu sahá až ke slavnostem Samhain. To byly slavnosti Keltů, kteří tak slavili konec žní a příchod zimy, temnější části celého roku. Už od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku nebo koledu se vybíraly potraviny, které dostávali koledníci. Právě strašidelné kostýmy mají připomínat duše zemřelých.

Dnes se říká, že je to především americký svátek, ale ten se do Ameriky rozšířil až s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Zpočátku se tyto tradice nesetkaly s přívětivostí místních obyvatel.

Nejznámějším symbolem Halloweenu jsou dýně, které se vydlabávají do roztodivných tvarů a symbolik, a které jsou vystavovány s různými vzory, nejčastěji však s hrozivými obličeji. Do nich se vkládají svíčky, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Mnozí možná neví, že strašidelný obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

Původně Irové a Skotové vyřezávali místo dýni tuříny. S dýni přišli imigranti z Ameriky, protože se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.

Dalším velkým symbolem Halloweenu jsou čarodějnice, které dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že právě v tento den mají čarodějnice největší moc.

Na Halloween jsou povinné masky a kostýmy. Ty sloužily slavícím Keltům k matení zlých duchů. Dříve se totiž věřilo, že zlí duchové budou maskami zmatení a nechají obyčejné lidi být. V Americe se všichni začali převlékat do kostýmů až počátkem 20. století, ne kvůli odhánění zlých duchů, ale především pro vlastní zábavu.

Dalším symbolem Halloweenu je kočka. Ta byla za posvátnou bytost považována už starými Egypťany, kteří ji uctívali. Ve středověku byly černé kočky vnímané jako mazlíčci čarodějnic a tento symbol přetrval i dodnes na tento svátek.

Tradicí Halloweenu je tzv. trick or treating. Jde o nejznámější tradici tohoto svátku. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a za to získávají drobné sladkosti. Pokud majitel domu neotevře, provedou mu děti drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.

K tomuto svátku nesmí také chybět hororové příběhy a historky. Ty si mezi sebou vyprávějí zejména starší děti a platí zde pravidlo, že čím strašidelnější jsou, tím líp.

K Halloweenu také neodmyslitelně patří průvod. Ten se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Bez černý II.: Čaj, šťáva ale i víno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..