Gejša I. : Původ, historie a zvláštní make-up

GeishaSlovo gejša, které pochází z japonštiny a japonsky vypadá takto 芸者, označuje profesionální společnici. Původ samotného názvu gejša pochází ze slova „gej“, které znamená umění a ze slova „sha“, které má znamenat přítomnost, nebo společnost. Gejša se dá tedy vyložit jako doprovod umělkyně.

Gejšou bývají obvykle krásné a inteligentní ženy, které jsou zároveň i vzdělané a umělecky nadané a mají za úkol svým tancem, zpěvem, či jiným uměním bavit muže, kteří jí za její přítomnost platí. Gejša se stala již dávno jakýmsi zvláštním a nepomíjitelným japonským symbolem.

Paradoxem je, a spousta lidí to dodnes neví, že prvními gejšami byli muži a ženy se v tomto „povolání“ začaly angažovat až v 18. století. První ženská gejša byla zaznamenaná roku 1751 v Kjótském nevěstinci. Za dalších 50 let bylo normální, že gejšami jsou převážně právě ženy.

Gejši na první pohled zaujaly hlavně svým nádherným kimonem a make-upem, kdy nosí na tváři bílou směs smíchanou s vodou a výrazné malování, aby tak zdůraznily svou ženskou krásu. Bílou směsí si pravidelně natíraly celý obličej i krk, ale na okrajích u vlasů vždy nechávaly nenatřený kousek kůže, aby daly mužům najevo, že to, co mají na sobě, je jen maska a muži mohli fantazírovat nad pravou tváří gejši. Obočí a linky u očí si malovaly černým opáleným kusem dřeva a rty si natíraly rudou pigmentovou směsí.

Do kadeřnictví gejši zavítaly pravidelně každý týden. Kadeřník jim do vlasů vtíral horký vosk, aby jim účes držel a vydržel. Poté musely gejši spát na speciálních dřevěných políčkách, které byly velice nepohodlné a spaly na zádech v zájmu zachování účesu.

Gejši, které se teprve gejšami učily, nosily speciální drdol nazývaný momoware a uprostřed měly červenou stuhu. Tak mohli lidé tyto gejši-učednice lehce odlišit od pravých, již vyučených gejš.

Nepřehlédněte:

Zdroj obrázku : Olivier Lejade http://flickr.com/photos/11767702@N06/4525386200, licence cc-by-sa-2.0

SMS Věštba
SMS Výklad / banner