Eukalyptus

EukalyptusKaždý známe eukalyptus a ihned se nám vybaví jeho typická vůně. Eukalyptus je rostlinkou, která pochází z Austrálie a Tasmánie a má celkem až 700 druhů. Volně roste i v celém pásmu tropů a subtropů, neroste tedy jen v Austrálii.

Eukalyptus může mít podobu jak stromu, tak také keře. Některé druhy eukalyptu dorůstají až sto metrové výšky a řadí se tak mezi nejvyšší rostliny naší planety. Eukalyptu se také říká blahovičník a jeho listy jsou jedinou potravou medvídků Koala.

Eukalyptus je rostlinka, která se dá bez problémů pěstovat i v bytě. Sami si tak můžete přímo doma pěstovat zdraví. Eukalyptus má rád chladnější místo s dostatkem světla a bez přímého slunce. Je potřeba ho pravidelně zalévat, jde o rostlinu z bažin. Zalévejte nejlépe v teplých dnech, ale dávejte si pozor na přemokření. Lístky mladé rostliny mají stříbrozelenou barvu.

Často se také hovoří o tom, zda je rostlina vhodná do ložnice. Tam je nevhodné dávat květiny, které jsou příliš květnaté. Například pelargonie, hyacinty, gardénie a to pro svou silnou vůni, která může narušovat spánek. Vůně navíc láká i hmyz, což klidnému spánku nepřidá. Také květiny s chlupatými listy nejsou vhodné, protože zadržují příliš mnoho prachu.

Nedoporučují se ani rostliny s trny, tedy žádné kaktusy a růže. Do dětských pokojů také nepatří rostliny s trny a navíc také jedovaté rostliny jako je vánoční hvězda, diefenbachie, karantus, zmijovec, některé druhy bonsají a jiné. Pro své vlastnosti je eukalyptus právě vhodnou květinkou k umístění jak do ložnice tak i do dětského pokoje.

Eukalyptus je znám svými účinky na dýchací ústrojí, protože vylučuje aromatické látky, vonné silice, které ničí bakterie. Má krásnou mentolovou vůni a doporučuje se až pět rostlinek do jedné místnosti, záleží samozřejmě na její velikosti.

Eukalyptus je vhodný i do bytu kuřáka, protože potlačuje jako některé jehličnany, zápach z tabákového kouře.

Tato rostlinka se používá také k výrobě léků a to zejména určených k léčbě zánětu horních cest dýchacích nebo jako éterický olej.

Eukalyptus je znám tím, že díky své silné vůni dokáže zprůchodnit dýchací cesty, pomáhá na bolesti v krku a působí antisepticky. Emulze z eukalyptu, která se používá ve spreji, dokáže snížit počet bakterií ve vzduchu. Eukalyptus působí i proti virům jako jsou spalničky, spála, herpes a také proti křečím. Eukalyptus snižuje horečku a pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.

Eukalyptus funguje také jako výborný repelent, kdy svou silnou a pronikavou vůní odhání otravný hmyz. V aromaterapii se také dobře uplatňuje, přináší pocit čistoty, svěžesti a harmonie.

Jedna hlavička éterického oleje z eukalyptu obsahuje několik desítek kilogramů rostlin. Olej se používá k masáži, také se přidává do obkladů, koupele a používá se k inhalacím. Nejčastěji se olej přidává do aromalamp, aby vyčistil prostor.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner