Dopřejte si zdravé bylinky i v zimě

Bylinky, BylinyZdravé bylinky nemusíte svému tělu dopřávat pouze v sezóně. Čerstvé si je můžete dopřát i zimě a zbavit tak tělo mnohých neduhů. Léčivou moc bylinek znaly už přeci naše babičky. Bylinky si proto dopřávejte v hojném množství i v zimním období.

Dařit se jim bude na okenním parapetu ložnice či chodby. Vysoké teploty a suchý vzduch jim příliš nesvědčí, raději mají teploty okolo patnácti až dvaceti stupňů Celsia. Skvělou pomůckou jsou proto odpařovací misky pod květináčem, ze kterých stoupá kolem bylinky vlhkost, přitom dno květináče s vodou v kontaktu není. Keramická miska vyplněná drobnými oblázky je navíc pohlednou dekorací a dopřeje bylinkám potřebnou vlhkost i v případě, že květináč je umístěn v těsné blízkosti radiátoru.

Rostliny by měli mít také dostatek světla, pokud jim chybí to denní, je vhodné jim přisvětlovat, nejvhodnější je zářivka.

Z čerstvých bylinek se tak můžete těšit i v době, kdy je za okny sníh. Čerstvé lístky bylin jemně provoní místnost a budou i první pomocí při nachlazení. Ideálním pomocníkem, kterému se bude dařit i na okenním parapetu je šalvěj. Šalvěj lékařská má všeobecně velmi příznivé účinky na lidské zdraví. Má hojivé, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Vhodná je i při poruchách trávicí soustavy, při nechutenství a zejména při nepříjemných zánětech sliznic.

Bylinky v kuchyni

Bylinek se nemusíte vzdávat ani při vaření, v místnosti se bude dařit oregánu, rozmarýně, bazalce či tymiánu. Bylinky nám přináší užitek v kuchyni či při léčbě nachlazení, ale z jejich listů se spolu s odpařovanou vodou stále uvolňují silice – sice v tak malé koncentraci, že je nevnímáme, ale na lidské zdraví i mysl mají patrně pozitivní účinky. Zároveň dezinfikují vzduch v místnosti. Dezinfekční účinky mají silice rozmarýny, levandule, meduňky, yzopu, saturejky, tymiánu, máty, dobromysli.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner