Diagnostika pomocí jazyka

JazykDiagnostika podle jazyka představuje dostatečně rychlé upřesnění stavu organismu. Pokud člověk onemocní, na jazyku dochází k určitým změnám, které mohou pomoci stanovit diagnózu onemocnění.

Ve východní, ale i v evropské medicíně byla jazyku věnována vždy dostatečně velká pozornost. Tady je zapotřebí věnovat pozornost i stavu sliznice celé dutiny ústní.

Na jazyku se nejvíce odráží stav nervové soustavy a vnitřních orgánů.

Zdravou a normální barvou je růžová barva jazyka. Červený jazyk značí nedokrvenost tkání nebo orgánů či zamoření organismu, horečku, těžký zápal plic nebo infekční onemocnění.

Tmavě červený jazyk značí život ohrožující zápal plic, infekční onemocnění nebo poruchy ledvin. Bledý jazyk značí anémii a náhlou vyčerpanost. Zmodralý jazyk vzniká při srdečních příhodách. Říká se, že náhlé zmodrání jazyka může být předzvěstí smrti.

Žlutý povlak na jazyku značí poruchu funkce žlučníku. Bílý povlak na jazyku upozorní na špatnou činnost žaludečně-střevního traktu. Červené bradavičky na pravé straně jazyka svědčí o poruše funkce levé části jater. Papily upozorňují zase na poruchu funkce malé pánve.

Černý povlak jazyka svědčí o těžkých poruchách funkčních orgánů trávicího traktu. Často jde o slinivku břišní, dehydrataci organismu nebo žlučník. Mapovitý jazyk různých barev a velikostí je patrný při psychických poruchách a při chronických onemocněních žaludečně-střevního traktu.

Jazyk, který se vychyluje do strany nebo je zakřivený se objevuje při onemocnění orgánů určité poloviny těla a také při mozkové příhodě.

Lesklý jazyk je v důsledku zmenšení papilár hladký. Často se tak objevuje při rakovině žaludku, chronické kolitidě a nedostatku vitamínu B.

V případě nachlazení nebo angíny mění jazyk také barvu to na mapy s červenými flíčky a nažloutlou barvou. Jde o bakteriální infekci.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner