Černá ředkev: Léčebná bylina

Černá ředkevČerná ředkev je bylina, která má velmi vzácnou a bohatou nutriční hodnotu. Málokdo zná tuto rostlinu a ví, jak ji správně využívat. Ředkev se pěstuje v mnoha variantách a odrůdách. K léčebným účelům se však využívá pouze černá ředkev. Jedná se o odrůdu ředkve seté.

Jde o jednoletou až dvouletou bylinu, která má masitou hlízu, barvy černé a má velmi štiplavou chuť. Květy jsou bíle nebo růžové. Plodem této rostliny je naduřelý kořen. Ředkev roste od června do srpna a obvykle se využívá jako zelenina.

Egypťané prý při stavbě pyramid pojídali černou ředkev spolu se stroužky česneku. Účinky těchto dvou rostlin znali už lékaři ve starém Řecku a Římě. Ve Francii se první zmínky o černé ředkvi vyskytují už v době renesance. Tehdy si lidé pochvalovali její cholagogní účinky. Pomáhaly totiž vylučování žluči do střeva.

K léčení se však používá šťáva z této rostliny. Ta je na rozdíl od sušené rostliny bohatší na účinné látky. Podporuje sekreci žluči a zlepšuje funkci jater. Pomáhá také rozpouštět žlučové kaménky. Je to vynikající pomocník při čištění jater, pomáhá odstranit odpadní a toxické látky z těla. Má také silný močopudný účinek a pomáhá k peristaltice střev a usnadňuje průchod trávení ve střevech. Černá ředkev pomáhá dokonale vyčistit organismus a obnovuje harmonii jeho funkcí.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner