Čas a děti

První krůčky dítěteČas. Veličina našeho života, která ovlivňuje běh událostí více, než se zdá. Jak s ním nakládáte vy? Máte jej dobře rozdělený nebo to neřešíte?

V dnešní době máme s časem problémy občas všichni. Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, kolik času trávíte třeba u netu, čtením, prací nebo s dětmi ?

Zkusme se zamyslet společně s rodiči nad časem věnovaným dětem. Jednoduše řečeno, kolik hodin denně jim věnujeme ? Odpověď je důležitější, než se zdá, protože čas strávený společně s dětmi ovlivňuje jejich chování.

Rozdělme si den a podívejme se na to společně. Spánku dejme 8 hodin a práci též. Zbude nám 8 hodin. Potom tu máme třeba nákupy, domácí práce a podobné, takže si ukrojíme další 2 hodiny. A jsme u 6 hodin. Tak, a kolik z tohoto času máme pro své ratolesti ? Určitě ne celých 6 hodin. Sice s nimi tento čas jsme, ale jak často s nimi hovoříme a hrajeme si ?

Mnoho rodičů mi přiznalo, že ani neví. Často jsou prý unaveni a maximálně s nimi napíší úkoly a nechají je sedět u dvd a počítače, či je pošlou ven. A tak to ve společnosti chodí. Místo abychom si s dětmi hráli, promlouvali s nimi nebo jim četli pohádky, tak jdeme každý za svým. Rodiče sedí u televize, děti u počítačů a obráceně. A výchova je někdy na učitelkách, školních družinách a prarodičích. Samozřejmě nepíšu o všech rodičích. Výjimky samozřejmě existují.

Jednou jsem se zeptal syna na nějaký problém a on povídal a povídal, jako by měl obavu, abych zase neodešel jinam a nepřestal ho poslouchat. Víte, oni děti jsou na tom stejně jako my. Také jsou unaveni, též mají své problémy a bolístky. A když vidí, že rodiče si jich doma tolik nevšímají, tak přemýšlejí, co mají dělat. A zvolí často virtuální svět televize a počítače. Je to jakýsi útěk od nudy a nezájmu rodičů. Později je to začne bavit a přijde závislost.

A nemyslete si, že děti jsou u počítače raději než s vámi. Stačí když se jich zeptáte, zda s vámi chtějí jít na pěší výlet, na zmrzlinu, do lesa a podobně. Problém nastává v okamžiku, kdy dítě vaši pozornost nahradilo světem virtuálním. To pak s vámi nebude chtít nikam. A to se těžko napravuje.

Zkuste se i vy, milí rodiče zamyslet nad časem, který dětem věnujete. Třeba zjistíte, že patříte mezi ty, kteří o svých dětech a jejich starostech i přáních mnoho nevědí. Nebo patříte mezi ty, kdo svým dětem dává maximum času ? V tom případě vám gratuluji !

SMS Věštba
SMS Výklad / banner