Bylinky Vás zbaví bolestí

ŠalvějTrápí Vás bolesti? Prášky už nezabírají a vy si nevíte dál rady? Lékaři Vás mají za hypochondry? Od bolesti hlavy, břicha nebo svalů vám mohou pomoci bylinky, které jsou pro tělo mnohem šetrnější. Třeba čekanka obecná nebo kozlík lékařský nebo dokonce mák setý, ten mezi přírodními analgetiky zabírá hned první místo.

Mák používaly už naše babičky na nespavost, ale jeho účinky jsou daleko širší. Nutno podotknout, že se však nepoužívají semena, ta mají obsah účinných látek téměř nulový. Nejúčinější je šťáva ze zelných makovic, ale při jejím dávkování byste měli být opatrní. Mnohem šetrnější a bezpečnější je tedy použití suchých šlupek makovic.

Další přírodní a velmi účinnou lékařkou je čekanka obecná. Čekankovou mastí lze zmírnit bolesti a otoky kloubů. Čekanka má také pozitivní vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce.

Velmi důležité je také zpracování bylin. Mnohdy nestačí pouze odvar, ale chce to trochu alchymie. Bylinky účinkují i rozpuštěné v oleji, rostlinných i živočišných tucích či v alkoholu.

Pro přípravu extraktu vložte bylinky nejlépe do keramické či plastové nádoby, vyhněte se kovům, důkladně upěchujte a přelijte je olivovým nebo jiným olejem. Nádobu pak přikryjte, postavte na teplé místo a zde ji několik dní až týdnů nechte stát. Hotový extrakt uchovávejte v tmavých nádobkách.

Pro přípravu tinktury budete pro změnu potřebovat alkohol. Bylinky a alkohol, v poměru jedna ku devíti, nasypte do uzavíratelné nádoby, nádobu utěsněte a směs nechte jeden až dva týdny odstát na prosvětleném a teplém místě.

Zapomenout byste neměli ani na bylinné masti. Jejich příprava je sice trochu náročnější, ale účinek je k nezaplacení. Pro výrobu mastí budete potřebovat kosmetickou vazelínu nebo vepřové sádlo, ocet a včelí vosk.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner