Bolavé nohy v létě

Bolave nohyBolí vás často v létě nohy a nepříjemně vám otékají? Není divu, právě nohy jsou nejvíce namáhanou končetinou na našem těle. Průměrný člověk obejde během svého života dvakrát zeměkouli. Měli byste pro to o své nohy dobře pečovat. Zvláště teď v úmorných parných dnech, kdy sluníčko a teplý vzduch dávají nejen zabrat naší kondici a srdíčku, ale také nohám.

Pokud máte problémy s nohama a s otoky, zapomeňte na sice krásnou, zato zcela nepohodlnou a nevhodnou moderní obuv. Obzvlášť boty, které mají rovnou podrážku, nejsou vůbec vhodné a nohy vás v nich budou bolet ještě mnohem víc. Nejlepší je kupovat a zkoušet boty ve stoje odpoledne, kdy je noha unavenější. Pro celodenní nošení by boty měly mít zvýšený podpatek, ale ne vyšší než čtyři centimetry. Například moderní baleríny. Jsou krásné, ale častějším nošením mají špatný vliv na klenbu nohy i špatné držení těla. To samé platí u populárních žabek. Někam jen tak k vodě? Ano. Na běžné nošení do práce a do města? Ani náhodou.

Nevhodné boty jsou i ty špičaté. Pokud vás celý den bolí nohy, lehněte si na záda a opřete nohy vzhůru o zeď, nebo si je položte na stůl. Otoky i únava zmizí rychleji.

Pokud vás v létě trápí bolavé a oteklé nohy, zkuste chodit na boso. Chodidla se během chůze dotýkají nerovnosti země a tím se masírují a aktivují svaly, které v obuvi nepoužíváme. První pomocí pro oteklé a unavené nohy je také vhodná koupel. Taková koupel se solí dokáže nohy hned spravit do požadované velikosti a pocitu. Sůl dopřeje nohám skutečnou úlevu.

Výborné účinky mají také odvary z kaštanů, které dodají chodidlům pocit lehkosti a zlepšují krevní oběh. Účinnou prevencí proti bolestem nohou je pravidelná chůze v kvalitních botách. Dobrý cvik na procvičení prstů a svalstva je sbírat nohou ze země různé předměty, například tužku nebo pero.

Na procvičení plosek nohou je zase vhodné stoupat na gelový nebo pěnový míček. Musíte však sami vyzkoušet, co na vaše problémy bude zabírat nejlépe. Důležité je umět si také odpočinout a zrelaxovat. Občas si dopřejte masáž nohou, nebo požádejte partnera. Nohy máme jen jedny a je důležité se o ně umět dobře postarat.

Ženy to mají v letním období náročnější. Musí o své nohy pečovat více než v zimě, protože je mají ostatní lidé, zejména muži, více na očích. Kromě pravidelného holení nohou se tak přidává i pravidelná pedikúra, která by se měla o nohy dobře postarat. Důležité je nohy krémovat, protože vedra a suché dny pokožku na nohách vysušují a mnohem více namáhají.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner