Biopotraviny: Móda nebo přesvědčení?

BiopotravinyJsou často k vidění za výlohami obchodů. V reklamách v televizi, na billboardech či na různých reklamních místech. Existují specializované obchody, které se soustřeďují na prodej těchto unikátních, údajně nejzdravějších, potravin. Jsou tyto potraviny skutečně těmi nejzdravějšími, nebo je to jen dobrý způsob, jak umět prodat?

A co lidé, kteří tyto potraviny pravidelně nakupují? Jsou přesvědčeni o kvalitách těchto potravin, nebo to spíš cítí jako otázku módního životního stylu, kdy je hrozně IN udržovat zdravý životní styl, což je nepochybně dobře, ale nepřeháníme to občas a nestáváme se posedlými po všem čistém, zdravém a po všem BIO?

Bio potraviny, jsou potraviny rostlinného či živočišného původu, které jsou pěstovány pomocí ekologického zemědělství. To znamená, žádné pesticidy, které sice pomohou k tomu, aby ovoce a zelenina brzy nehnila a její plody, aby dřív uzrály, ale zároveň jsou škodlivé pro lidský organismus. Zároveň jsou vynechána veškerá hnojiva a bioprodukty, jak se tyto všechny uzrálé plody nazývají, jsou šetrné i k přírodě. Z těchto bioproduktů se dále dělají biopotraviny.

Každá biopotravina na trhu disponuje osvědčením o původu jejího bioproduktu. To udává samotné ministerstvo zemědělství, nebo další společnosti a organizace, které se věnují a zajímají o produkty BIO. Osvědčení dokazuje, že při pěstování této biopotraviny byly dodržený přísná pravidla, jako jsou přesná kyselost půdy, zákaz používání hnojiv a pesticidů a dalších chemických látek.

Všechny tyto biopotraviny se pěstují a vyrábí na speciálních ekofarmách, které musí dodržovat různě přísná kritéria a zároveň jsou pravidelně kontrolovány různými specializovanými ústavy.

Co se týče ceny biopotravin, Česká republika patří mezi ty státy, kde jsou biopotraviny zřetelně dražší než obyčejné potraviny, i přes státní dotace určené ekologickému zemědělství, což zejména v západních zemích není pravidlem. Tam jsou ceny biopotravin ve srovnání s obyčejnými relativně srovnatelné.

Pokud tedy budete chtít žít zdravě, budete si muset výrazně připlatit. Možná se raději odhodláte vypěstovat si svou vlastní BIOpotravinu u vás na zahrádce.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner