Astrologická symbolika pražského Karlova mostu

Karlův mostŘeč čísel se do staveb může promítat různými způsoby. Například zakódováním přímo do budov, jejich rozměrů, tvarů a podoby jako je tomu třeba u egyptských pyramid nebo u nás v kostele na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, ale i mnohde jinde. Zároveň ale může být přímo pro stavbu zvolen ten nejvhodnější okamžik jejího zahájení.

Horoskop pro známý most

Příkladem je pražský Karlův most, jehož budování bylo zahájeno 9. července 1357 zřejmě v 5 hodin a 31 minut ráno. Ve 14. století se pro velmi důležité stavby sestavoval vždy horoskop a hledal se ten nejvhodnější okamžik pro jejich zahájení, aby stavba dostala do vínku hladký průběh a šťastný osud. Karlův most nebyl žádnou výjimkou. Pouze jednou z mnoha staveb, jejíž počátky přesně určila astrologie.

Oboustranně symetrická řada

Sám Karel IV. položil k novému mostu základní kámen a tím si chtěl pojistit, že celá stavba dopadne přesně podle jeho záměrů. On sám totiž patřil mezi velké ctitele astrologie a bez porada s hvězdami neučinil žádná důležitá rozhodnutí. Navíc oboustranně symetrická řada čísel 1 3 5 7 9 7 5 3 1 - čili rok, den, měsíc a čas měla stavbě přinést tolik potřebné štěstí. Je totiž nutné zmínit, že předchozí most stojící v těchto místech přes Vltavu byl roku 1342 pobořen.

Neuvěřitelných 660 let

Šťastná konstelace čísel měla zajistit, že nový most nepotká stejně nešťastný osud. Povodně na Vltavě totiž byly v minulosti poměrně časté a hrozily poškozením mostu. Zda most tak dlouho vydržel s minimálním poškozením právě díky správnému okamžiku jeho zrození a vhodně vybranému astrologickému datu a času, je otázkou. Možná, že právě díky tomu most stojí už neuvěřitelných 660 let. V podstatě až do roku 1841, kdy se otevíral most císaře Františka I., tvořil zároveň jedinou pevnou spojnici přes Vltavu v Praze.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner