Aktivovaná mléčně kvašená zelenina

By | 17.03.2020

Mléčné kvašení je způsob konzervace, který všichni známe v podobě nakládaného zelí. Je to ideální způsob uchovávání zeleniny na zimu. A právě v zimě můžeme takto tělu dodávat potřebné vitamíny, minerály a enzymy, kterých je v naší stravě v tomto období nedostatek. Abychom v zimě za čerstvou zeleninu, kterou budeme nakládat neplatili hříšné peníze, kupte si jí teď v době, kdy má nejvíce vitamínů a je nejlevnější.

Díky mléčnému kvašení si zelenina uchovává obsah vitamínů a u některých druhů se jejich množství i zvyšuje při kvašení.

Při stavbě Velké Čínské zdi měli dělníci většinou neopracovanou rýži, kvašené zelí a podávali velké výkony. Vezměte si z nich příklad!

Mléčné kvašení nám dodává potřebné živé bakterie, které jsou důležité pro náš život. Proces mléčného kvašení chrání různé potraviny před rychlým rozkladem. Podporuje trávení, udržuje zdravou střevní mikroflóru, podporuje krvetvorbu a činnost imunitního systému. Je to vitamínová bomba, která nás uchrání před chřipkou. A přitom je to tak jednoduché. Mléčným kvašením se do těla dostává mnoho enzymů, které regenerují buňky. Kvašená zelenina působí nejlépe, když se jí často a po menších dávkách. Nejlépe jako příloha k jídlu, či jako součást salátů. Nikdy ji tepelně neupravujeme, ztratíme tím drahocenné vitamíny. Zelenina je obzvlášť prospěšná pro lidi, kteří mají potíže s játry, očima, ale i trávením a močovým měchýřem, ledvinami apod.

Postup: Nakrouháme libovolnou zeleninu, já dávám mrkev, celer, petržel, cibuli, česnek, dýni hokaido, zelí, cuketu, červenou řepu ale můžete dát i libovolnou kombinaci, někdo dělá kukuřici, okurky, cibuli apod. Vše ve velké míse promísíme, je to pěkně barevné, dále si povaříme vodu se solí, na 1 litr vody asi 20 g bílé mořské soli a necháme vychladnout.

Zeleninu vrstvíme do sklenice, stále mačkáme kvůli zahuštění. Sklenici naplníme asi do dvou třetin a zeleninu zatížíme – talířek a na to kámen, nebo zavařovací lahev s vodou. Poté zalijeme vychladlou vodou se solí, pod hladinou by měly být i kameny, aby se netvořil kříst – šedobílá pěna. Sklenici uzavřeme, nebo přikryjeme bavlněným hadříkem, dáme do tmy a necháme tři dny kvasit. Přitom se tekutina zakalí a budou vystupovat bublinky.

Od té doby necháme kvasit ještě asi 4-5 dní v teplotě trochu nižší, asi 17 stupňů. Skladujeme v lednici, nebo studeném sklepě, můžeme zeleninu přendat do menších skleniček, vydrží i několik měsíců.
Někdy se stane, že kvašení proběhne rychleji. Ničemu to nevadí, záleží na teplotě okolí.

Mléčně kvašená zelenina se používá už od nepaměti a i v dnešní době je to velmi vhodný doplněk, protože regeneruje střevo, podporuje růst střevní mikroflóry (je to takový aktimel domácí výroby), udržuje rovnovážné složení žaludečních šťáv, zlepšuje trávení a chuť k jídlu, ale nezvyšuje váhu, naopak – posiluje imunitu, podporuje krvetvorbu, má antitoxické a povzbuzující účinky.

Přečíst  Proč nevyvolávat duchy
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..